W 1954 roku zadecydowano o stworzeniu liczących po kilka wsi gromad,

które miały zastąpić gminy. Ich głównym organem miały być Gromadzkie Rady Narodowe. W każdej gminie utworzono Komisję Podziału Administracyjnego, która miała przygotować nowe struktury. Gminy konsultowały się między sobą w sprawie przydzielenia poszczególnych miejscowości do konkretnych gromad. Odbywał się swoisty „handel” wsiami.

limg("18_FOTO A.JPG", "Mało znana przedwojenna pocztówka z Małgi. Widoczne są na niej miejscowy sklep, kościół, główna ulica i szkoła.

W 1954 roku „handlowano” przynależnością administracyjną Małgi, chociaż ta miejscowość już praktycznie nie istniała. Utworzono bowiem tutaj poligon wojskowy. Pocztówka pochodzi ze zbiorów Ulricha Pokraki");

Gromady Burdąg i Nowy Dwór

Z końcem 1954 roku władze postanowiły w miejsce gmin utworzyć nowe jednostki administracyjne – gromady. Z początkiem 1955 roku, zamiast wcześniejszych 3001 gmin, istniało w PRL 8789 gromad. Na terenie dawnej gminy Jedwabno postanowiono stworzyć gromady w Jedwabnie, Burdągu i Nowym Dworze, przy jednoczesnym oddaniu szeregu miejscowości do gromad położonych na Warmii oraz do gromady w Jabłonce nad jeziorem Omulew. W skład gromady w Burdągu weszły Burdąg, Małszewo oraz Waplewo z gminy Pasym. W gromadzie Nowy Dwór znalazły się: Nowy Dwór, Brajniki, Warchały, Witowo, Witówko. Gmina Jedwabno wystąpiła do gminy Pasym z wnioskiem o włączenie do gromady Burdąg Waplewa a Dźwiersztyn do Nowego Dworu, natomiast Narajt bądź do Burdąga, bądź do Nowego Dworu. Jednak gmina Pasym zgodziła się jedynie na włączenie Waplewa.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.