Fragmenty słynnej opery Wojciecha Bogusławskiego „CUD MNIEMANY, CZYLI KRAKOWIACY I GÓRALE” zostały zaprezentowane przez artystów Filharmonii Narodowej na scenie sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I-go Stopnia im. Fryderyka Chopina w Szczytnie w ramach comiesięcznych „Spotkań z muzyką”.

Niezwykle barwne przedstawienie zgromadziło liczną rzeszę widzów. Zanim jednak pojawili się wykonawcy, Kalina Manikowska wprowadziła zebranych w odpowiedni klimat. Przybliżyła sylwetkę twórcy libretta – Wojciecha Bogusławskiego. Przypomniała, że „Cud mniemany” uważany jest za pierwszą operę narodową i posiada szczególną wartość historyczną. Jego premiera odbyła się na kilka tygodni przed powstaniem kościuszkowskim na scenie Teatru Narodowego w 1794 r. Mimo że ówczesna publiczność przyjęła przedstawienie entuzjastycznie, to niestety po trzech dniach zostało ono zdjęte z afisza ze względu na polityczne zabarwienie i patriotyczny charakter.

Szczycieńscy miłośnicy muzyki gorąco oklaskiwali sopranistki: Małgorzatę Toczyską-Ludwig i Agatę Marcewicz-Szymańską, które wcieliły się w role Basi i Doroty; tenorów Krzysztofa Ciupińskiego-Światek i Bogdana Kuźmiuka, którzy grali Stacha i Bardosa oraz Sebastiana Boguszewskiego – baryton w roli Bryndasa. Artystom na fortepianie akompaniował Witold Wołoszański.

Dyrektor Szkoły Muzycznej Tomasz Wawrzynkiewicz, zapraszając na kolejne spotkanie w styczniu, apelował o charytatywne wspieranie działalności koncertowej, ponieważ wstęp na koncerty jest bezpłatny. Warto w tym miejscu zastanowić się nad zmianą dotychczasowej formuły comiesięcznych spotkań i wprowadzić próbnie bilety w cenie np. 10 zł. Obecnie, gdy koncerty są bezpłatne miejsca siedzące trzeba sobie zajmować na długo przed czasem.

GS-K