W pobliżu Tatarskiego Szlaku leży niewielka miejscowość o nazwie Rutki. Jak podają urzędowe dokumenty, wieś ta została „spustoszona” podczas najazdu w 1656 roku.

Rutki

Nadanie od wielkiego mistrza

Kierując się Tatarską Drogą z Kurek, przed Waplewem i szosą Jedwabno – Pasym, trafimy na skrzyżowanie leśnych dróg. Skręcając tam w lewo dojedziemy do niewielkiej miejscowości Rutki, skąd już niedaleko do Tylkowa. Rutki to jedna z najstarszych miejscowości w całym powiecie szczycieńskim. Założono ją w 1383 roku, gdy wielki mistrz krzyżacki Konrad Zöllner von Rotenstein nadał tutaj 4 chłopom chełmińskim 5 łanów ziemi „na zagospodarowanie”.

Zniszczenia w 1656 roku

W 1656 roku wieś Rutki została dosłownie „spustoszona” przez polskie oddziały z Mazowsza, które kierowały się Tatarskim Szlakiem z Kurek do Pasymia. W szczycieńskim spisie urzędowym z 1687 roku znajduje się adnotacja o Rutkach, iż pięć łanów chłopskich pozostaje pustych. Dopiero w 1698 roku teren wsi podzielono pomiędzy Adama Smorę i Georga Tannenberga, natomiast na początku XVIII wieku osadzono tutaj 4 chłopów. „Puste łany” zapisano także dla 3 tak zwanych „asekurantów”: Johanna Dominika, Johanna Olschewskiego i Martina Todzi. W spisie urzędowym z 1787 roku wymieniono w Rutkach 7 gospodarzy: 4 chłopów chełmińskich i 3 asekurantów. Określono ich jako średnio „średniozamożnych”. Posiadali oni razem: 22 konie, 4 źrebaki, jednego buhaja, 8 wołów, 17 krów, 31 cieląt, 105 owiec i 25 świń. Aby wykarmić cały ten inwentarz żywy, ówcześni chłopi z Rutek musieli kupować siano z Polski.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.