POCZĄTKI

Targowo założone zostało 630 lat temu, w 1386 r. W tym właśnie roku w okolicy zwanej Rogenwalde dwaj rycerze, bracia Janusz i Mikołaj Witkop von Tergewisch (Targowscy) otrzymali 124 łanów na prawie magdeburskim wokół późniejszego Targowa.

Z dziejów Targowa
Targowo lata 30. - pomnik, szkoła i gospoda

Ziemie te stały się centrum dobór targowskich, których siedziba mieściła się oczywiście w kościelnej wsi Targowo. Do dóbr tych oprócz Targowa należały wsie czynszowe: Jabłonka (założona przed 1411 r.), Olszewki (założone przed 1411 r.) i prawdopodobnie założony przed 1500 r. folwark Targowska Wólka.

W latach osiemdziesiątych XV w. dobra te przeszły na własność Zakonu Krzyżackiego, który ponownie nadał je innym rodzinom szlacheckim. W 1485 r. właścicielem Targowa został Kacper Wildenhain, natomiast Jabłonka nadana została Rochom. W Targowie już przed 1531 r. funkcjonowała jedna z czterech na terenie powiatu szczycieńskiego szkół elementarnych. Prawdopodobnie założona została wraz z wybudowaniem kościoła. W trakcie wizytacji przeprowadzonej w 1686 r. zanotowano, że do szkoły w Targowie chodzi 6 chłopców. W drugiej połowie XIX w. wzniesiono tu typowy budynek szkolny z czerwonej cegły. Obok szkoły stała drewniana dzwonnica, a w 1938 r. wybudowano nowoczesny budynek szkolny.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.