Rekord Polski do lat 15 w rzucie dyskiem Kingi Jackowskiej, zawodniczki Juranda Szczytno, był ozdobą Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików.

Rekord Polski Kingi Jackowskiej
Kinga Jackowska, podopieczna Macieja Bukowieckiego poprawiła dotychczasowy rekord Polski aż o ponad 2,5 metra

W minioną niedzielę na stadionie UWM w Olsztynie odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików. Najmłodsi lekkoatleci z Warmii i Mazur rywalizowali ze swoimi rówieśnikami z województwa mazowieckiego. MKL Jurand Szczytno, który reprezentowało siedmioro zawodników: Kinga Jackowska, Blanka Karabela, Eryk Kryszyłowicz, Antoni Strzemieczny, Antoni Artych, Aleksander Szczepanek i Adam Herman zdobył dwa złote medale i jeden brązowy.

Zgodnie z przewidywaniami, rywalizację w pchnięciu kulą wygrali zarówno Kinga Jackowska, jak i Eryk Kryszyłowicz. Bardzo blisko medalu był Antoni Strzemieczny, który o prawie metr poprawił rekord życiowy, ale do medalu zabrakło mu... 1 centymetra. Z wynikiem 11.57 zajął wysokie, czwarte miejsce. W rzucie dyskiem wśród chłopców Eryk zajął piąte miejsce, a Antoni siódme, również ustanawiając rekord życiowy (30.35)

Ozdobą dnia i całych Mistrzostw był występ Kingi Jackowskiej w rzucie dyskiem. Specjalizująca się w pchnięciu kulą młoda miotaczka Juranda Szczytno w piątej kolejce posłała dysk na odległość 44.01, co było jej nowym rekordem życiowym i pozwoliło objąć prowadzenie w konkursie przed faworyzowaną Aleksandrą Cieszewską z Płońska. To, co wydarzyło się w szóstej kolejce przeszło najśmielsze oczekiwania wszystkich zgromadzonych na stadionie. Kinga w swojej ostatniej próbie uzyskała rewelacyjną odległość – 48.87. Tym samym o 275cm poprawiła dotychczasowy Rekord Polski U15, należący od 2014 do Ewy Różańskiej.

W biegu na 300 metrów przez plotki rywalizowało dwóch biegaczy Juranda. Świetnie spisał się Antoni Artych, który ustanowił nowy rekord życiowy (41.36), zajął trzecie miejsce i zdobył brązowy medal. Na szóstym miejscu rywalizację zakończył Aleksander Szczepanek.

W skokach Blanka Karabela zajęła 9. miejsce w skoku w dal i 11. w wieloskoku), Adam Herman był 12. w wieloskoku. W klasyfikacji drużynowej Jurand Szczytno z dorobkiem 17 punktów był najlepszy w gronie klubów z Warmii i Mazur. Zajął czwarte miejsce, ustępując tylko klubom z Mazowsza. Zwyciężył AZS AWF Warszawa.