W tym tygodniu drukujemy pierwszy kupon w Plebiscycie na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Czytelnicy „Kurka” mogą wybierać spośród wszystkich sołtysów powiatu. Naszą zabawę zaczynamy od prezentacji gminy Dźwierzuty i sołtys Linowa Bogumiły Tabaki, która oprócz tego, że stoi na czele sołectwa, to jeszcze aktywnie udziela się w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich słynącym z wyplatania przepięknych wieńców dożynkowych.

Sołtys, specjalistka od dożynkowych wieńców
Bogumiła Tabaka: - Lubię kontakt z ludźmi, a sołtysowanie mi to zapewnia

Linowo to jedno z większych sołectw w gminie Dźwierzuty. Na koniec ubiegłego roku liczyło 259 mieszkańców. Prężnie funkcjonuje tu Ochotnicza Straż Pożarna oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Funkcję sołtysa sprawuje już drugą kadencję Bogumiła Tabaka. Pani Bogumiła pochodzi ze Szczytna. W Linowie osiedliła się za sprawą wywodzącego się z tej miejscowości męża w 1978 r. Sołtys od pięciu lat jest już emerytką. Oprócz pełnienia funkcji w samorządzie, aktywnie udziela się w Kole Gospodyń Wiejskich, będąc jego skarbnikiem. Na pytanie, dlaczego została sołtysem, odpowiada krótko: - Bo lubię kontakt z ludźmi, a sołtysowanie mi to zapewnia.

Bardzo dużo satysfakcji daje jej też działalność w istniejącym od około 10 lat KGW. Słynie ono, nie tylko w gminie czy powiecie szczycieńskim, z wyplatania przepięknych wieńców dożynkowych. Co roku zdobywały one nagrody podczas konkursów organizowanych w ramach święta plonów. Kilkakrotnie wieńce z Linowa reprezentowały także powiat szczycieński na dożynkach wojewódzkich. W ubiegłym roku linowskie gospodynie zdobyły na nich nagrodę Izby Rolniczej w wysokości 1450 złotych. Na wykonanie nagrodzonego wieńca w kształcie kielicha zużyły aż 1300 m sznurka. Pani Bogumiła zdradza, że członkinie koła nauczyły się same wykonywać te dożynkowe ozdoby, wykorzystując przy tym różne techniki. Zdarza się, że przerabiają też już wcześniejsze swoje wieńce.

Gospodynie z Linowa z powodzeniem zdobywają granty finansowe, w tym od marszałka w województwa. W ubiegłym roku dzięki temu zakupiły m.in. dwa grille gazowe, namiot oraz lodówkę turystyczną. W czerwcu sołtys wraz z KGW, OSP i radnym planują organizację festynu z okazji Dnia Dziecka, w czym z pewnością pomogą im nabyte sprzęty.

Pani Bogumiła trochę żałuje, że gmina Dźwierzuty zawiesiła realizację funduszu sołeckiego. - Bardzo dużo dzięki niemu udało się nam zrobić. Zainstalowaliśmy trzy lampy solarne, postawiliśmy wiatę, zakupiliśmy materiał na poprawę stanu dróg gruntowych, wyremontowaliśmy świetlicę – wylicza sołtys, dodając, że i obecnie pochodzące z funduszu środki bardzo by się sołectwu przydały.

Obecnie mieszkańcy Linowa mają do dyspozycji świetlicę mieszczącą się w remizie OSP. Zgodnie jednak z zapowiedziami, po remoncie zlikwidowanej szkoły, ma się ona mieścić na dole tego budynku. To z kolei pozwoliłoby na wyprowadzenie świetlicy z remizy i umożliwiło jej rozbudowę zgodnie z obowiązującymi standardami.

Pani Bogumiła w wolnych chwilach zajmuje się szydełkowaniem. W ten sposób wykonała chusty dla członkiń KGW. Robi też na drutach, a do tego sama piecze chleb. Wraz z koleżankami z koła włącza się w akcje charytatywne, m.in. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, wystawiając na licytacje wykonane przez siebie przedmioty i wyroby.

(ew)

SOŁTYSI W GMINIE DŹWIERZUTY

Dąbrowa – Agnieszka Rudnicka ,Dźwierzuty – Leszek Kalinowski, Gisiel – Leszek Budny, Grądy – Andrzej Lorkowski, Grodziska – Janusz Suchecki , Jabłonka – Mieczysław Suchecki , Jeleniowo – Krzysztof Sawicki , Linowo – Bogumiła Tabaka ,  Łupowo – Katarzyna Szynkiewicz , Miętkie – Ewa Boćkowska , Nowe Kiejkuty  – Justyna Gajek , Olszewki – Dominika Klincewicz , Orzyny  – Jadwiga Śledzińska , Popowa Wola  – Beata Szostak , Rańsk  – Małgorzata Poździał, Rumy  – Joanna Kubicka , Sąpłaty  – Anna Bronarczyk , Stankowo  – Zdzisław Samborski , Targowo  – Piotr Nadstawny